22 listopada 2024

Przelewające się morze – czy może wystąpić w Polsce?

Nabrzeża w Polsce należą do najbezpieczniejszych. Jednak naukowcy prognozują, że również w tym kraju będzie dochodziło do przelewania się morza. Poziom mórz będzie rósł, a wraz z nim również będą rosły fale. Czas na podwyższanie nabrzeży, czy umacnianie gruntu? Co z wakacjami?

Poziom mórz na świecie

Francja i Holandia zajęła się badaniami naukowymi dotyczącymi poziomu mórz. „Nature Communications” informuje, że ocieplenie klimatu spowodowało już teraz w 2021 roku wylewanie morza. Naukowcy przewidują, że koniec stulecia przyniesie blisko pięćdziesięciokrotny wzrost fal, które wylewały się będą na nabrzeże, zatapiając porty. Morza cieszą się wielkim zainteresowaniem w wakacje. Przyciągają też turystów zimą i na wiosnę. Wiele mieszkańców żyje z turystyki związanej z morzem i plażą. Im bliżej morza położone są miejsca wypoczynkowe, tym są droższe.

Naukowcy na portalu naukowe.pl jednak prognozują, że warto przenieść się z mieszkaniami i budynkami wakacyjnymi, nieco dalej od morza. Wylewanie fal ponad nabrzeże będzie coraz częstszym zjawiskiem atmosferycznym. Przelewanie morza ponad próg nabrzeża to wynik nie tylko podnoszenia się poziomu morza oraz oceanów. Na nie może mieć wpływ również burza, sztorm oraz to, co wpływa na wysokość fal. Ostatnimi czasy fale osiągały wzrost o połowę większy niż normalnie. Zagrożenie miejsc mieszkalnych, często budowanych na sezon turystyczny, blisko morza, będzie rosło. Tereny blisko położone jakiejś wody, szczególnie morza, będą systematycznie podtapiane. Prawdopodobnie to wynik również tworzenia się naturalnych i sztucznych zapór, które podnoszą grunt i tworzą większe fale.