22 listopada 2024

Transport z Turcji

Turcja jest niezwykle ważnym partnerem dla Polski jeśli chodzi o import towarów. Najczęściej wwożonymi towarami są wyroby z metali nieszlachetnych, same metale nieszlachetne, wyroby włókiennicze, a także urządzenia mechaniczne, elektryczne i pojazdy.

Jest kilka możliwości przewozu produktów importowanych z Turcji do Polski i na odwrót. Warto wiedzieć jakie są opcje i wybrać tę, która najbardziej odpowiada nam pod względem logistycznym i finansowym.

Transport lotniczy

Jest to jedna z najbardziej kosztownych metod transportu, jednak jest również najszybsza.

LOT Cargo oferuje przewóz ładunku transportowego bezpośrednio ze Stambułu do Warszawy. Ta firma daje dodatkowo możliwość uzupełnienia lotu przewozowego o tak zwany trucking lub Road Feeder Service. Jest to opcja, w której można wykupić dodatkową usługę, czyli transport drogowy z lotniska do miejsca przeznaczenia. Można transportować produkty wymagające specjalnego traktowania, ponieważ pozwala na to zachowanie najwyższych standardów w trakcie przewozu – na przykład samochody ciężarowe są wyposażone w urządzenia do kontrolowania temperatur.

Transport kolejowy

Metoda transportu koleją ma swoje wady i zalety. Do zalet należy niewątpliwie fakt, że jest on znacznie tańszy niż transport lotniczy. Wadą natomiast jest z pewnością wolniejszy przewóz towarów niż ma to miejsce w przypadku korzystania z transportu lotniczego.

Spółka PKP CARGO CONNECT współpracuje z turecką spółką Logitrans Logistics. Stworzyły one drogę kolejową, która bezpośrednio łączy Turcję i Polskę. Działania polskiej spółki funkcjonują na zasadach intermodalnych.

Transport morski

Jest to jedna z wolniejszych metod transportu towarów, jednak jednocześnie najbardziej opłacalna.

Jedynym minusem może być brak bezpośredniego połączenia Turcji z Polską. Jest jednak wiele firm przewozowych, które zapewniają tranzyt na przykład do Niemiec. W takim wypadku należy zatroszczyć się o przewóz drogowy towarów z tego kraju do Polski.

Najważniejsze porty handlowe:

  • port w Stambule – Ambarli (to tutaj jest przeprowadzanych większośc wyładunków i zaladunków), Haydarpasa (jeden z największych portów w Stambule);
  • port w Mersin (największy turecki port kontenerowy);
  • port w Izmir;
  • port w Gemlik.

Turcja ma kilkadziesiąt portów, które znajdują się na blisko 8-tysięczno kilometrowej linii brzegowej. Trzeba zwrócić uwagę, że nie wszystkie te porty obsługują wyładunek kontenerów.

Transport z Turcji – Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości transportowania towarów zarówno z, jak i do Turcji. Wybór trzeba dostosować do swoich preferencji i możliwości. Przewóz drogą morską, kolejową i lotniczą będzie się różnił czasem transportu oraz jego ceną. Warto wziąć pod uwagę ilość i gabaryty towarów. Czasami właśnie od tego trzeba uzależnić wybór rodzaju transportu, żeby był jak najbardziej opłacalny.